Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 17:57
Reklama dotacje rpo
Reklama

Pomagają szpitalom, produkując przyłbice chroniące personel medyczny. Otrzymają wsparcie

Uruchamiają drukarki 3D, projektują i produkują maski oraz przyłbice, które chronią lekarzy i personel medyczny. Zachodniopomorskie uczelnie włączyły się w pomoc regionalnym szpitalom i produkują sprzęt ochronny, którego tak bardzo brakuje. Marszałek Olgierd Geblewicz chce w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego stworzyć specjalny zestaw wsparcia dla jednostek akademickich i wesprzeć je grantami, które sfinansują te działania.
Pomagają szpitalom, produkując przyłbice chroniące personel medyczny. Otrzymają wsparcie

Autor: Fot. UMWZ

- Globalna pandemia koronawirusa wykazała, że nie jesteśmy dobrze przygotowani do tej dramatycznej sytuacji. Przed nami bardzo wiele wyzwań: od konieczności zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej po wynalezienie szczepionki - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Gdy zaczęły pojawiać się głosy, że w naszych szpitalach brakuje środków ochrony, zachodniopomorskie uczelnie wyższe bardzo szybko znalazły pomysły, by pomóc w walce z epidemią COVID-19. Zaangażowanie Politechniki Koszalińskiej czy Akademii Sztuki w Szczecinie jest bardzo budujące. Uważam, że trzeba nasze szkoły wyższe włączyć w to, by wpisały się w walkę z epidemią w sposób innowacyjny. Chcemy nie tylko wspierać środowiska naukowe w zakresie produkcji w technologii 3D sprzętu ochronnego czy opracowania receptur i technologii dezynfekcji, ale umożliwić wdrożenie nowych, innowacyjnych i skutecznych sposobów poprawy ludzkiego bezpieczeństwa – dodaje marszałek.
 
Najważniejsze komponenty projektu PROTO_LAB, który ma wesprzeć zachodniopomorskie uczelnie wyższe, to:
* granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację pomysłów – w tym przypadku zakłada się granty do 150 tys. zł na 3 m-ce, na wydatki osobowe zespołu badawczego, zakup materiałów do badań, produkcji prototypów i wyposażenia laboratoryjnego;
* granty na testowanie prototypów w warunkach rzeczywistych;
* granty Plus na certyfikację niezbędną dla pilnego uruchomienia produkcji prototypowych rozwiązań.
 
Wstępne szacunki wykonane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego wskazują, że zestaw wsparcia dla uczelni wyższych walczących z epidemią koronawirusa mógłby wynieść nawet 5 mln zł. Co ważne, wypracowywane jest rozwiązanie, które umożliwiałoby dofinansowanie projektów na poziomie do 100%, tak by starająca się o wsparcie uczelnia, nie była zmuszona do angażowania środków własnych. Najprawdopodobniej za wydatki kwalifikowane będzie można uznać te zrealizowane już od 1 lutego br. Dzięki takiemu mechanizmowi pieniądze będą mogły pokryć wydane już koszty. Przewiduje się, że nabór wniosków o wsparcie będzie miał charakter ciągły. Nabór ma ruszyć tak szybko, jak to możliwe (poinformujemy o jego uruchomieniu).
 
Planuje się, że wsparcie finansowe będzie uruchamiane w ramach rozwijania inteligentnych specjalizacji Pomorza Zachodniego i identyfikacji nowych obszarów gospodarczych z potencjałem rozwojowym. Pieniądze uruchamiane w zestawie wsparcia dla uczelni wyższych w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Nowe przeznaczenie tych środków jest możliwe dzięki elastycznemu podejściu Unii Europejskiej do kwestii wsparcia środkami unijnymi walki z epidemią.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

M.M. 02.04.2020 13:52
I tak powinno być ze wszystkie ręce na pokład.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama