- Przyroda nie zna granic, by ją chronić łączymy nasze działania z partnerami z Niemiec. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego realizuje projekty, które nie tylko zachowują to naturalne dziedzictwo, ale również pozwolą na odkrycie takich wyjątkowych miejsc jakie powstanie chociażby w gminie Widuchowa, gdzie planujemy stworzenie pięknej platformy widokowej. To miejsce czeka na odkrycie przez turystów i miłośników przyrody – wyjaśniał we wrześniu wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, podczas inauguracji projektu „Zrównoważonej turystyki w unikalnej Dolinie Dolnej Odry” , a który zapowiedział swoją obecność podczas zaplanowanego na 10 października podpisania umowy z wykonawcą.
Jednym z elementów wartego ponad 2,5 mln euro projektu jest właśnie budowa tarasu widokowego w gminie Widuchowa. Platforma powstanie na szczycie Góry Słowiańskiej. Obiekt będzie miał dwa piętra. Dolne, czyli taras wypoczynkowy z miejscem na siedziska, ławki i stoły. Na górny taras widokowy w postaci pierścienia poprowadzą dwa niezależne biegi schodowe. Wykonawca inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane MHM PAECH Sp. z o.o., ma 12 miesięcy na wykonanie obiektu. Projekt tarasu stworzyło AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn i Andrzej Buko ze Szczecina. Wartość inwestycji to 1,547 mln zł.
Partnerami wartego 2,5 mln euro projektu „Zrównoważona turystyka w Unikalnej Dolinie Dolnej Odry” są niemiecki Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, polski Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i miasto Schwedt jako Partner Wiodący Projektu. Partnerami stowarzyszonymi są Stowarzyszenie Sportów Wodnych PCK Schwedt e.V. oraz MomentUM – Tourismus und Citymanagement der Region Schwedt – Nationalpark Unteres Odertal. Zadanie zakłada, że do końca 2021 r. powstanie nie tylko platforma obserwacyjna w gminie Widuchowa, ale także wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice, 13 miejsc postojowych na łonie przyrody w Stolpe, Criewen, Gatow, Gartz oraz w gminach Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa, Cedynia, Mieszkowice i Boleszkowice. Projekt zakłada także przeprowadzenie kursów dla przewodniczek i przewodników przyrodniczych po całej Dolinie Dolnej Odry, tak dla polskich i niemieckich grup turystów.
Zadanie zostało dofinansowane w 85% (2,2 mln euro) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Va.
Napisz komentarz
Komentarze