Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 13:45
Reklama
Reklama

NIE dla powstania kopalni w Żabnicy. Mieszkańcy protestują w sprawie żwirowni

-Kategorycznie sprzeciwiamy się budowie żwirowni i jej zaplecza, ponieważ godzi to w nasze dobro, zdrowie i posiadany przez nas dobytek oraz spowoduje wystąpienie trwałych i nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym oraz zdegraduje tereny przyrodnicze Zwracamy się o stanowcze i ostateczne wyrażenie sprzeciwu odnośnie powstania kopalni odkrywkowej w naszej miejscowości - apelują mieszkańcy Żabnicy do władz Gryfina. W środę 24 lipca 2019 r. odbyło się zebranie w sprawie powstania żwirowni. W spotkaniu oprócz mieszkńców uczestniczyli zastępca burmistrza Tomasz Miler oraz poseł Rafał Mucha. Zabrakło natomiast przedstawicieli inwestora.
NIE dla powstania kopalni w Żabnicy. Mieszkańcy protestują w sprawie żwirowni

Autor: fot. dost.

Poseł Rafał Mucha obiecał pomóc mieszkańcom Żabnicy.
- Mogę monitorować, pisać pisma, pytać poszczególne instytucje, mogę wspierać - powiedział poseł Rafał Mucha.

Była wieloletnia sołtys Żabnicy Ewa Olszanowska w imieniu mieszkańców odczytała pismo-protest, pod którym podpisało się już 96 osób, a zbieranie podpisów jeszcze trwa. Protest skierowany do burmistrza Gryfina publikujemy poniżej.

Zastępca burmistrza Tomasz Miler zadeklarował, że dla władz gminy zdanie mieszkańców będzie najważniejsze podczas wydawania decyzji w sprawie ewentualnej lokalizacji Żwirowni.

A oto pismo mieszkańców Żabnicy:

Gryfino, dnia 24 lipca 2019 r.

 

Mieszkańcy

sołectwa Żabnica

Protest mieszkańców sołectwa Żabnicy

przeciwko budowie kopalni żwiru

w miejscowości Żabnica, gmina Gryfino

składany na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna

 

Szanowny Panie Burmistrzu,

My mieszkańcy sołectwa Żabnica zwracamy się do Pana, o stanowcze i ostateczne wyrażenie sprzeciwu odnośnie powstania kopalni odkrywkowej w naszej miejscowości.

Kategorycznie sprzeciwiamy się budowie żwirowni i jej zaplecza, ponieważ godzi to w nasze dobro, zdrowie i posiadany przez nas dobytek oraz spowoduje wystąpienie trwałych i nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym oraz zdegraduje tereny przyrodnicze.

Pierwszym i najważniejszym powodem wyrażającym nasz sprzeciw, jest ochrona zdrowia
i życia nas i naszych dzieci.
Budowa kopalni kruszywa niesie ze sobą same uciążliwości i tragiczne skutki zarówno dla mieszkańców Żabnicy jak i okolicznych miejscowości. Jesteśmy zbulwersowani faktem że Gmina Gryfino rozważa, powstanie kopalni odkrywkowej tuż przy naszych zabudowaniach. Nie wyobrażamy sobie życia w pyle i hałasie który będzie emitowany 24 godziny na dobę a takie właśnie praktyki są powszechne przy tego typu działalności. Mamy prawo do wypoczynku
i spokojnego życia.

Dziś obszar Żabnicy jest enklawą spokoju która daje możliwość wypoczynku wśród unikalnej natury nie tylko nam mieszkańcom lecz także osobom przyjezdnym z Gryfina, Szczecina, Stargardu, okolicznych miasta a także coraz liczniejszej grupie obcokrajowców.

Część naszej społeczności lokalnej dziś mierzy się z trudem mieszkania w okolicy zakładu produkcyjnego GRYFSKAND, który emituje pył oraz hałas. Zdajemy sobie jednak sprawę że jest to fabryka która powstała prawie 100 lat temu i nie możemy doprowadzić do jej likwidacji dlatego działamy na rzecz zmniejszenia jej uciążliwości i stanowczo sprzeciwiamy się powstaniu kolejnego przedsięwzięcia stanowiącego zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Nasza miejscowości zlokalizowana jest w otulinie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry gdzie występują unikalne walory przyrodnicze w skali Europejskiej. Nie chcemy czuć się jakbyśmy mieszkali w zagłębiu produkcyjnym i otaczały nas dwa potężne zakłady, które będą emitowały brud jak i zarówno hałas. Jesteśmy świadomi tego że biznes kieruje się zyskiem a nie dobrem ludzi, nie skończy się to na samym wydobyciu żwiru, że może dojść do sytuacji w której powstanie przy wyrobisku betoniarnia która będzie wykorzystywała wydobyte złoże, a sami wiemy jakie będą tego skutki. Nie jest to inwestycja na miesiąc czy rok. Jest to wieloletnie przedsięwzięcie na co najmniej 10, 20 a może i nawet 30 lat.

Wnioskowana inwestycja bezdyskusyjnie negatywnie wpłynie na środowisko oraz przede wszystkim na jakość naszego życia a także mieszkańców okolicznych miejscowości poprzez:

  1. emisję szkodliwych gazów i pyłów,
  2. wytwarzanie odpadów,
  3. degradację krajobrazu i powierzchni terenu,
  4. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  5. emisję hałasu i pyłu,
  6. dewastacja lokalnej sieci dróg,
  7. zniszczenie naturalnych cieków wodnych i systemów melioracyjnych,
  8. zniszczenie terenów przylegających do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry,
  9. zniszczenie chronionych siedlisk przyrodniczych – obszarów specjalnej ochrony ptaków a także obszaru mającego znaczenie dla wspólnoty.

Budowa kopalni wywrze drastyczny i nieodwracalny skutek na wartość rynkową naszych nieruchomości ale i także działek przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną z możliwością usługową będących własnością Gminy Gryfino które zlokalizowane są przy planowanej inwestycji.

Tereny zielone, na których ma być zlokalizowana kopalnia żwiru filtrują powietrze, stanowią naturalne płuca, są ostają ptaków i zwierząt oraz odizolowują Nas od uciążliwości DK 31 oraz linii kolejowej. W ostatnim czasie mieszkańcy coraz częściej spotykają w swoich ogrodach „Zadrzechnię fioletową” czyli czarną pszczołę, która w 2002 r. została uznana za gatunek wymarły. Od 2014 r. gatunek ten objęty został częściową ochroną gatunkową natomiast w drzewostanie zlokalizowanym na tym terenie bytują sowy błotne. Obszar na którym znajdują się pokłady żwiru w części objęty jest Naturą 2000 i specjalną ochrona ptaków.

Mieszkańcy Żabnicy są szczególnie narażeni na powodzie i lokalne podtopienia. Zdajemy sobie sprawę że nasze nieruchomości położone są na terenie zalewowym. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, gdzie po jednej stronie mamy rzekę Odrę od której chroni nas wał przeciwpowodziowy a po drugiej stronie powstanie potężny zbiornik wodny o powierzchni ok. 50 ha. Jesteśmy świadomi tego, że jeżeli powstanie potężna wyrwa w ziemi na głębokość ok. 10 m i powierzchni ok. 50 ha, zaburzy to podziemną gospodarkę wodną dla całego terenu. Nie wykluczone jest to, że mogą nastąpić podziemne osuwiska spowodowane pracą wody co może doprowadzić do degradacji i tąpnięć konstrukcyjnych naszych domów. Lokalni rolnicy którzy prowadzą uprawy warzywne zostaną pozbawieni naturalnych wartości okolicznych ziem. Ekosystem tych terenów jest zbyt cenny aby pozwolić na jego dewastację w obliczu postępujących zmian klimatycznych.

 

Nasz protest jest w pełni uzasadniony, a od Pańskiej decyzji będzie zależeć to, czy pozwoli Pan na degradację naszej małej ojczyzny.

My mieszkańcy Żabnicy – wierzymy i ufamy, że dołoży Pan wszelkich starań, aby ochronić przede wszystkim Nas mieszkańców oraz nasze środowisko naturalne, krajobraz oraz ojcowiznę, na którą nasi przodkowie tak ciężko pracowali. Wierzymy, że ma Pan na pierwszym miejscu dobro mieszkańców gminy, że obejmując swój urząd wziął Pan na siebie obowiązek sprawowania go zgodnie z prawem dla pomyślności i dobra mieszkańców.

Zwracamy się do Pana nie tylko jako włodarza miasta ale także myśliwego i członka bractwa kurkowego który ma szczególną wiedzę na temat równowagi w lokalnym ekosystemie. Uważamy, że obowiązkiem władz Gminy jest dbanie o swoich mieszkańców oraz pomoc w rozwiązywaniu ich problemów. Jesteśmy zobowiązani do zachowania naszej przyrody w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń.

Mamy nadzieję, że pomoże nam Pan i nie wyrazi zgody na powstanie inwestycji, która będzie fatalna w skutkach zarówno dla mieszkańców jak i okolicznej przyrody.

 

Z poważaniem,

Mieszkańcy sołectwa Żabnica:

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama