W programie znalazła się zespołowa improwizacja teatralna „Ostatni dzień Witkacego”, w której obok młodzieży zagrał także sam szef i instruktor Uhuru Janusz Janiszewski, wcielając się w rolę Witkacego.
Sylwetkę twórcy oraz specyfikę życia i działalności, jego filozofię, poglądy na życie i sztukę tego genialnego „wariata z Zakopanego” przedstawił widzom film dokumentalny wyświetlany na dużym ekranie.
Ostatnim punktem była inauguracja Kościoła Tajemnicy Istnienia pw. św. Witkacego. Pod tą prowokacyjną – iście witkacowską nazwą kryje się cykl spotkań artystycznych „wyznawców Witkacego” inspirowanych twórczością nie tylko Witkacego, ale także innych wybitnych artystów. Kościół Tajemnicy Istnienia ma charakter długofalowego performance’u o charakterze artystyczno-filozoficznym, Witkacy natomiast będzie patronem duchowym tego projektu.
O spotkaniach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy.
O Witkacym
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939), znany też pod pseudonimem Witkacy, to najoryginalniejsza postać literatury dwudziestolecia międzywojennego, osobowość niezwykle barwna, o wręcz renesansowym zakresie zainteresowań. Był filozofem, teoretykiem, sztuki, malarzem, fotografem, twórcą powieści i dramatów. Życie Witkacego mogłoby być materiałem na wielką powieść opisującą zmagania artysty z nieprzychylnym czasem i niechętnymi ludźmi. Wielu widziało w nim jedynie skandalistę i prowokatora lubującego się w gorszeniu publiczności, niewielu – artystę wykraczającego poza swój czas, proroka totalitaryzmu, uniformizacji i mechanizacji życia, konsumpcjonizmu, zaniku indywidualności i osobowości we współczesnym świece, upadku kultury duchowej człowieka.
FOTO: Teatr Uhuru (Improwizacje Witkacowskie na Scenie pod Lwami)
Napisz komentarz
Komentarze