Co w programie?
Tegoroczne „Spotkania" będą trwały dwa dni: piątek będzie miał charakter edukacyjny - spotkają się uczniowie z dwóch szkół podstawowych oraz z mieszkowickiego gimnazjum. Zwiedzą czeliński skansen, będą uczestniczyć w prelekcji pt. „Archeolodzy nie szukają dinozaurów", przygotowanej przez studentów SKAUS, obejrzą i posłuchają brzmienia starych instrumentów wykonanych przez kolekcjonera i miłośnika staroci z Kamienia Pomorskiego. Na koniec odbędzie się część konkursowa, w trakcie której uczestnicy będą mogli poczuć się archeologami, wyszukując na przygotowanych stanowiskach obiektów i dokonując ich wstępnej selekcji. Dla uczniów gimnazjum zostanie przeprowadzony konkurs wiedzy na wzór teleturnieju „Jeden z dziesięciu".
W sobotę prezentacja dokonań
Sobota będzie dniem otwartym, przeznaczonym przede wszystkim dla mieszkańców. Głównym celem jest zapoznanie czelinian z wynikami badań archeologicznych w tej nadodrzańskiej miejscowości, co z tego wynika dla rozwoju nauki, dla promocji Czelina oraz gminy Mieszkowice, a także dla nich samych. Będzie także nawiązanie do miejskich tradycji Czelina, bowiem na przestrzeni wieków miejscowość ta dłużej była miastem aniżeli wsią – informuje Krzysztof Karolak.
Przewidziano konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych: krzesanie ognia dla pań, strzelanie z łuku dla panów, łowienie ryb, itd.
Przygotowano też okolicznościową publikację - folder zawierający podstawowe informacje archeologiczne z Czelina wg stanu na koniec sierpnia br.
Całe dwudniowe przedsięwzięcie jest zwieńczeniem projektu pod nazwą "Czelin miejscem spotkań z historią", realizowanego w ramach Europejskiej Akademii Sołtysa, wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie.
Napisz komentarz
Komentarze