-Do zadań tej grupy będzie należało odwiedzanie osób związanych z powstawaniem szkól po wojnie i ich funkcjonowaniem, a także byłych uczniów tych szkół, prowadzenie wywiadów z nimi, gromadzenie zdjęć i innych dokumentów oraz przedmiotów dokumentujących życie placówek szkolnych, kwerendy w archiwach szkolnych, sporządzanie dokumentacji fotograficznej i filmowej – mówi Magdalena Ziętkiewicz koordynator projektu.
Efektami pracy młodzieży mogą być (do wyboru przez grupy uczestników) wywiady i reportaże, wystawy, albumy, prezentacje multimedialne, krótkie filmy dokumentalne, spektakle teatralne. Materiały zebrane i opracowane przez uczniów zaprezentowane zostaną na spotkaniu podsumowującym projekt a także opublikowane w wydanej na zakończenie projektu broszurze i płytach CD.
Warsztaty dla młodzieży i opiekunów prowadzone będą 6 kwietnia 2013 w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie (godz.10 – 17). Kolejne spotkanie, tzw. finałowe, odbędzie się w Moryniu 11 czerwca 2013 w siedzibie Geoparku. Wtedy to poszczególne grupy młodzieży zaprezentują pozostałym uczestnikom projektu efekty swej pracy (teksty dziennikarskie, nagrania, zdjęcia, wystawy, prezentacje multimedialne, filmy, spektakle teatralne itp.) oraz wezmą udział w ewaluacji projektu. Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Gryfinie.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Magdalena Ziętkiewicz. Z wykształcenia jest dziennikarką, nauczycielką języka polskiego i niemieckiego. Jest koordynatorką wielu projektów dla młodzieży, od trzech lat działa aktywnie w stowarzyszeniu „Terra Incognita”. Tel.: 600 038 222, mail: [email protected]
Referenci – prowadzący warsztaty:
Wykład wprowadzający: dr Eryk Krasucki, pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego
Warsztaty multimedialne: Krzysztof Koroński, nauczyciel informatyki, konsultant ds. multimediów w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Przemysław Konopka, polonista, dziennikarz i publicysta, członek Stowarzyszenia „Terra Incognita”.
Warsztaty wystawiennicze: Paweł Miedziński i Marcin Ozga, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie
Warsztaty dziennikarskie – Magdalena Ziętkiewicz
Szkoły uczestniczące w projekcie
-Gimnazjum im. J. Korczaka w Chojnie, opiekun Ryszard Juzyszyn
-Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach, opiekunki: Renata Walawender i Mirosława Butrymowska
-Gimnazjum im. Jana Pawła II w Moryniu,
-Gimnazjum im. K. Górskiego w Widuchowej, opiekun Dominik Smulski
-Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Chojnie, opiekunowie: Wiesława Koladyńska i Przemysław Tylus
-Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnie, opiekunka Danuta Perz
Napisz komentarz
Komentarze