Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:51
Reklama dotacje rpo
Reklama

Urząd Miejski wypowiada się o chojeńskim tzw. aquaparku

W związku opublikowanym przez nas artykułem "Aquapark w Chojnie" w dniu 12 lutego 2013 r. dostaliśmy wczoraj po południu z Urzędu Miejskiego w Chojnie odpowiedź. Na prośbę sekretarz Ewy De La Torre przesyłano nam pismo przygotowane przez pracownika UM, z prośbą o zamieszczenie na portalu www.igryfino.pl. Treść korespondencji poniżej.
Od lat gromadzenie się wody na terenie parku wzdłuż ulicy Wilsona i Dworcowej jest spowodowane naturalnym zagłębieniem terenu. W stosunku do ww. dróg teren parku położony jest prawie o metr niżej. Plany odwodnienia parku wiązałyby się z koniecznością budowy samodzielnej kanalizacji deszczowej wraz z prawdopodobnym montażem pomp wodnych.
Dawniej były to tereny przyległe do wałów i fos, zawsze były terenami niezagospodarowanymi, porośniętymi wysokim drzewostanem i zielenią niską, jak na każdych tego typu plantach. W rejonie od drzewa – pomnika jakim jest chojeński platan  po mury obronne i dalej do ul. Wilsona rozciągały się przed II wojną światową tereny rekreacyjno -  spacerowe z sadzawką , w której łowiono ryby. Trudno, aby ktokolwiek zmusił naturę, aby woda ze względu na rzędne terenu nie gromadziła się w zagłębieniach. Na tym obszarze działo się to i pięć i dziesięć lat temu.
Złośliwy komentarz pod adresem obecnych władz samorządowych Gminy Chojna pozostawiamy bez komentarza, jednak nie jest prawdziwe twierdzenie, że brakuje pomysłów na zagospodarowania parku. Wprawdzie po wojnie teren ten nie był zurbanizowany, ale w 2006 roku opracowano (niezrealizowaną) koncepcję zagospodarowania obszaru w kwartale ulic: Dworcowej, Wilsona, B. Prusa i Brzozowej pod zabudowę jednorodzinną z wydzielonym pasem zieleni parkowej. 
W 2012 r. na zlecenie Gminy Chojna powstały 4 nowe koncepcje zagospodarowania terenów zielonych pomiędzy ww. ulicami. Przewidują one bogatą ofertę terenów rekreacyjno-sportowych, połączonych z budownictwem jednorodzinnym. Taka kompleksowa koncepcja dla tego terenu uzasadniłaby poniesienie nakładów finansowych ze środków publicznych na infrastrukturę techniczną, m.in. meliorację tego terenu. Odwadnianie trawnika, który od kilkudziesięciu lat jest zalewany, bo leży w zagłębieniu - jest zbyt finansochłonne.                          
Wszystkie projekty konstruktywnego zagospodarowania tego terenu - zostaną udostępnione mieszkańcom gminy w ramach konsultacji społecznych, a dopiero po ich analizie zostanie podjęta decyzja, co do dalszych losów tego terenu.
Anna Witek
Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego, Inwestycji, Remontów i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Chojnie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama