Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:05
Reklama dotacje rpo
Reklama

Dziś promowali Rocznik Chojeński

Spotkanie promujące IV „Rocznik Chojeński” zorganizowało dziś (piątek, 23 listopada) Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”. Radosław Skrycki, redaktor naczelny periodyku wręczył egzemplarze autorom tekstów. Michał Gierke (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US) opowiedział o stanie i perspektywach badań archeologicznych w Chojnie. Natomiast Tomasz Dźwigał z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie przedstawił wyniki badań IPN nad hitlerowskimi obozami w Chojnie i okolicach.
W trakcie spotkania można było kupić najnowszy tom ‘Rocznika Chojeńskiego” w cenie 30 zł ( do nabycia w chojeńskiej bibliotece).
 
A co w Roczniku? Znajdziemy tam m.in. teksty o archeologii Michała Gierke i Marka Dworaczyka o eksploracji terenu przy ul. Mieszka I w Chojnie; Edward Rymar pisze o dawnych młynach i tartakach na ziemi chojeńskiej i mieszkowickiej oraz o zaginionych tu miejscowościach; Piotr Frąckowiak o chojeńskich denarach z czasów Wittelsbachów, Marcin Majewski o tutejszym ludwisarstwie; Joanna Kościelna przybliża postać Augustina Kehrberga (1668-1734), Anita Taźbierska zajmuje się  przeszłością i teraźniejszością Krzymowa; Wojciech Wichert pisze o propagandzie nazistowskiej na łamach „Königsberger Kreiskalender” w roku 1939; Tomasz Zgoda o walkach o Königsberg (dzisiejszą Chojnę) w lutym 1945 r.; Hubert Simiński przypomina odsłonięcie pierwszego obelisku w Czelinie 22 lipca 1960 roku; Emilia Szczygieł-Lembicz kontynuuje dzieje jednostki wojskowej w Chojnie po 1989 roku;  Agnieszka Dębska pisze o zasobach dziedzictwa kulturowego gminy Cedynia; Radosław Skrycki kontynuuje ideę muzeum dla Chojny. Są też kolejne sylwetki lokalnych artystów: Krystyna Jędruszkiewicz, Władysław Marczak, Joanna Mieszko-Nita i DoDoHa.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama